57cm, musta valkoinen 8/2 keskikokoinen, oikea tyyppi ja vahvuus. Hyvä uroksen pää ja korvat. silmät voisivat olla tummemmat. Hyvä ylälinja ja häntä. Vahva runko. Kokoonsopiva raajaluuston vahvuus. Saisi kulmautua edestä tehokkaammin, takaa hyvin kulmautunut. Liikkuu yhdensuuntaisesti mutta tänään kovin lyhyellä askeleella. erinomainen turkki. Rauhallinen käytös. Purenta ok.
57cm, mustavalkoinen8/2, keskikokoinen, oikea tyyppi. kokooonsopiva vahvuus. Oikea uroksen pää. silmät voisivat olla tummemmat. Hyvä ylälinja ja häntä. vankka runko. Hieman avoimet, mutta keskenään tasapainoiset kulmaukset edessä ja takana. Kokoonsopiva raajaluuston vahvuus. liikkuu hyvällä askelpituudella. yhdensuuntaisesti.oikea turkin laatu. Purenta ok. rauhallinen käytös.
57cm, Musta valkoinen 8/2, ihannekoko. oikeat mittasuhteet ja vahvuus. Hieno uroksen pää. Hyvät korvat. Hyvä ylälinja ja häntä. Kokoonsopiva runko ja raajaluusto. Erinomaiset kulmaukset edessä ja takana. Liikkuu hyvällä pitkällä askeleella. Edestä hieman kyynär löysästi. oikealaatuinen kesäturkki. Rauhallinen käytös. Purenta ok.
55cm, musta valkoinen 7/3, kookas, mittasuhteiltaan jo hieman pitkä narttu. Hyvä nartun pää, hieman kookkaat ja haja-asentoiset korvat. Hieman vaaleat silmät. Ylälinjassa hieman pehmeyttä. Hieman alaskiinnittynyt häntä, joka nousee selälle. Tilava rintakehä. Tehokkaat kulmaukset edessä ja takana. Vahva raajaluusto. Käpälät voisivat olla tiiviimmät. Liikkuu tehokkaalla ja yhdensuuntaisella askeleella. Erinomainen turkinlaatu, rauhallinen käytös. Purenta ok.
54cm,Mustavalkoinen 7/3. Keskikokoa kookkaampi. Oikeat mittasuhteet ja vahvuus. Hyvä nartun pää. Köyristää lannetta seistessä ja juostessa. Jyrkkä lantio ja alaskiinnittynyt häntä joka kiertyy selälle. Runko saa täyttyä iän myötä tukemaan eturaajoja. Kokoonsopiva raajaluuston vahvuus. Saisi liikkua tehokkaammin takaa. Oikea turkin laatu. Rauhallinen käytös. Purenta ok.
53c, mustavalkoinen 9/1, erinomainen tyyppi, kokoonsopiva vahvuus, kaunis nartun pää, tummat silmät. Hyvä ylälinja ja häntä, samoin runko. Kokoonsopiva raajaluuston vahvuus. Erinomaiset kulmaukset edessä ja takana. Liikkuu hyvällä askelpituudella ja yhdensuuntaisesti. Erinomainen turkki. Rauhallinen käytös. Valitettavasti koiralla tällä hetkellä tasapurenta, jonka takia Sa jää saamatta.
54cm, mustavalkoinen 9/1, keskikokoa hieman kookkaampi. Erinomainen tyyppi ja kokoonsopiva vahvuus. Hyvä nartun pää. Hyvä ylälinja ja häntä, samoin runko. Vahva raajaluusto. Tasapainoiset kulmaukset edessä ja takana. Liikkuu tehokkaalla askeleella. oikea turkin laatu. Rauhallinen käytös. Purenta ok.
53cm, musta valkoinen 7/3, keskikokoinen. Vahva narttu. Hyvä nartun pää. Hyvä ylälinja ja häntä. Vankka runko. Saisi kulmautua edestä voimakkaammin, takaa hyvin kulmautunut. Liikkuu hyvällä askelpituudella ja yhdensuuntaisesti. Turkki ei parhaimmillaan, mutta oikea laatuinen. Rauhallinen käytös. Purenta ok.
54cm, musta valkoinen 8/2. Oikeat mittasuhteet ja vahvuus. Vahva nartun pää, hieman pyöreät, mutta tummat silmät. Hyvät korvat. Hyvä ylälinja ja häntä. Vankka runko. Hyvin kulmautunut edestä ja takaa. Liikkuu vielä hyvällä askelpituudella ja yhdensuuntaisesti. Erinomainen turkki ja iloinen käytös. Purenta ok.