2-vuotias, tyypiltään erinomainen, ihannekokoinen uros, jolla hyvät mittasuhteet ja erinomainen vahvuus. Hyvä pään pituus ja linjat. Hyvät korvat ja silmät. Purenta ok. Kaunis kaula ja ylälinja. Erittäin hyvä eturinta. Hyvä rintakehän tilavuus ja pituus. Tasapainoisesti kulmautunut. Erittäin hyvä raajaluusto. Riittävän suorat eturaajat. Etukäpälissä hieman ulkokierteisyyttä. Hyvä häntä. Hyvä väri, hieman pehmeä karvapeite. Iloinen käytös. Liikkuu hyvällä askelpituudella ja voimalla sivusta, riittävän yhdensuuntaisesti edestä ja takaa.
Vuoden ikäinen ihannekokoa hieman suurempi narttu, jolla selkeä sukupuolileima ja hyvät mittasuhteet. Vielä melko kevytpiirteinen pää, jossa hyvä pituus. Hyvät korvat, hieman vaaleat silmät. Purenta ok. Hyvä kaula ja ylälinja. Erinomainen eturinta. Hyvänpituinen vielä hieman matala rintakehä. Melko avoimesti kulmautunut edestä, paremmin takaa. Erittäin hyvä raajaluusto. Hyvät käpälät. Hyvä häntä. Sivuliikkeeseen saa tulla vielä lisää mittaa ja voimaa. Liikkuu ahtaasti takaa ja leveästi edestä. Hyvä väri. Erinomainen karvapeitteen laatu.
14 kk, koon alarajalla oleva narttu, jolla selkeä sukupuolileima. Vielä kovin kapeapiirteinen pää, jossa hyvä pituus. Hyvät korvat. Turhan vaaleat silmät. Kevyt kuono-osa. Purenta ok. Hyvä kaula ja ylälinja. Riittävä eturinta. Vielä melko kapea rintakehä, joka voisi olla pidempi. Pitkä lanneosa. Kevyehkö raajaluusto. Erinomaiset suorat eturaajat ja erinomaiset käpälät. Hyvä väri ja karvapeite, oikea laatu tunnusteltavissa. Hyvä häntä. Liikkuu riittävällä askelpituudella ja voimalla sivusta, melko kapeasti takaa. Koira on tänään melko hoikassa kunnossa ja vatsaviiva kohoaa turhan paljon.