60 cm.
2 v 2 kk.
Kivasti rakentunut nartttu. Hyvä koko, mittasuhteet ja vahvuus. Hieno pää. Hyvä purenta. Hyvät silmät ja korvat. Hyvä kaula ja ylälinja. Tasapainoiset, hieman voimakkaat kulmaukset. Oikeanmallinen rintakehä. Tiivis lanne. Hieman laskeva lantio, hyvä häntä ja käpälät. Liikkuu hyvällä sivuaskeleella. Hieman kapea takaa. Oikeanlaatuinen, kesäinen karvapeite. Rauhallinen käytös.
60 cm.
2 v 2 kk.
Tänään kovin kesäisessä karvapeitteessä esitetty narttu, jolla hyvä koko. Oikeat mittasuhteet. Hyvä rungonvahvuus. Päässä oikeat linjat. Vielä kovin kapea alaleuka. Hyvät silmät. Hyvät korvat. Hyvä kaula ja ylälinja. Hieman suora olkavarsi. Hyvät takakulmaukset. Rintakehä saa vielä hieman täyttyä ja on riittävän pitkä. Hieman pitkä lanne. Hyvä lantio ja häntä. Hyvät käpälät. Liikkuu kevyesti sivusta. Kovin kapea takaa. Hieman kyynärät irti edestä. Reipas luonne.
57 cm.
Reilu 2-vuotias.
Hieman alle ihannekoon. Feminiinen, hieno narttu. Hienot mittasuhteet. Hyvä vahvuus. Kaunis pää. Purenta ok. Hyvät silmät ja korvat. Hyvä kaula ja ylälinja. Tasapainoisesti kulmautunut. Oikeanmallinen rintakehä. Hyvä lantio ja häntä. Liikkuu hyvällä askeleella , hieman raskas edestä. Oikeanlaatuinen, tasainen karvapeite. Rauhallinen käytös.
9-vuotias.
Kaunis veteraani. Hyvä koko ja mittasuhteet. Hyvä vahvuus. Kaunis pää ja ilme. Purenta ok. Hyvät silmät. Hieman kookkaat korvat. Hyvä kaula ja ylälinja. Tasapainoiset, oikeat kulmaukset. Oikeanmallinen rintakehä. Hyvä lantio ja häntä.
Liikkuu hyvällä askeleella. Karva on nähnyt jo ikää. Rauhallinen käytös.