Kouvola NAT 20.08.2022
FCI 1|FCI 2|FCI 3|FCI 4|FCI 5|FCI 6|FCI 7|FCI 8|FCI 9|FCI 10
Bästa i gruppen|BIS-resultat|Junior handling-resultat
Bästa i gruppen
FCI 1 - Vall-, boskaps- och herdehundar
Domare Holm Larnemaa Marianne
1.vit herdehundGeronimo Ice Lilien, äg. Jalonen Tino
2.schipperkeFandal's Kap D'amour, äg. Jalomeri Pia & Laurell Kristiina
3.korthårig collieTexforrier Clingstone Whoop It Up, äg. Kamppi Mari & Nyman Molli & Vuorinen Rainer
4.schäferLician Betros, äg. Teikari Milla
FCI 2 - Schnauzer och pinscher, molosser och bergshundar samt sennenhundar
Domare Jokisilta Hannele
1.dansk-svensk gårdshundJust Passeli Kestohymy, äg. Vepsäläinen Riitta
2.grand danois, gul och tigreradEdendane's Dance With Me Henry, äg. Salmi-Aalto Teija
3.dvärgpinscherSchone Hund Jemchujina Okeana, äg. Koivurova Sanna, Sverige
4.dvärgschnauzer, peppar & saltJettyspoof's Fidalgo Roxa, äg. Tolonen Nea & Oksanen Pekka & Alanko Veera
FCI 3 - Terrier
Domare Tarján Annamaria
1.staffordshire bullterrierHups'staff Helga, äg. Jauhiainen Lena
2.airedaleterrierQuick Fly Most Valuable Mercury, äg. Sairanen Sari
3.parson russell terrierJunior Top Russell, äg. Vilva Nora
4.australisk terrierMelukylän Oiva Valovoima, äg. Aaltonen Eija & Aaltonen Kimmo & Ola Kirsi
FCI 4 - Taxar
Domare Lehmann Jörgensen Leif
1.tax, strävhårig dvärgLilarts Kesäyön Haave, äg. Utriainen Sofia & Hilden Hanna & Hilden Kalle
2.tax, korthårigWood-Nymph Mirjam, äg. Pylvänäinen Sini & Pylvänäinen Kari
3.tax, korthårig kaninFormula Uspeha One Sweet Apple, äg. Hiekkamies Janette & Hiekkamies Sari
4.tax, långhårigDaxwall's Endless Love, äg. Lindblad Minna
FCI 5 - Spetsar och raser av urhundstyp
Domare Teini Pekka
1.tysk spets, keeshondEerondaali Royal Highness, äg. Turunen Petri
2.samojedhundSnowmist Meant To Be Mine, äg. Uotila Pilvi
3.kaiRai Gõ Ten Rõ, äg. Haapakallio Riina & Haapakallio Juho & Mertanen Mirka
4.basenjiSternhimmels Ut Ante Dictum, äg. Pukkila Anneli
FCI 6 - Drivande hundar samt sök- och spårhundar
Domare Douma Rob
1.blodhundMaple Bay We Belong To You And Me, äg. Laukkanen Tiina
2.dalmatinerStelton Kaihon Karavaani, äg. Wallenius Mia & Kalanti Antti
3.beagleRäntäsään Lumituisku, äg. Valkoniemi-Sjöblom Päivi
4.basset artésien normandRitzypal's Meadow Luna, äg. Kravik Eija & Airio Hanna
FCI 7 - Stående fågelhundar
Domare Selimovic Igor
1.bracco italianoHeinäaron Re Della Lapponia, äg. Walle Tom & Tikka Mari
2.engelsk setterSilver Isle's Casino Royale, äg. Huttunen Ida
3.korthårig vorstehSon Goku Oberon Haus, äg. Walle Tom & Tikka Mari
4.gordon setterGoango Black Love Queen, äg. Murtoperä Miitta
FCI 8 - Stötande hundar, apporterande hundar och vattenhundar
Domare Poletaeva Irina
1.portugisisk vattenhundAdventurer's Dorian Gray By Alex, äg. Tammi Sanna & Railamaa Jaana
2.spansk vattenhundAquacrest Magic Mike, äg. Haapanen Noora & Uurtola-Kahri Päivi & Kahri Katariina
3.cocker spanielNickel And Dimes Business As Usual, äg. Nevapuro Taava
4.flatcoated retrieverCeltair Winnie The Pooh, äg. Luostarinen Anne
FCI 9 - Sällskapshundar
Domare Spoljaric Boris
1.tibetansk terrierChambanya U-Tshu Lamleh, äg. Fröberg Janette & Voutilainen Josefina & Fröberg Jemina
2.tibetansk spanielCelebdil's Raphael, äg. Nieminen Nina
3.coton de tuléarWhiteheart Lane Lord Of The Ring, äg. Peltola-Gladic Jenni & Saarijoki Heidi
4.lhasa apsoChic Choix Barjea Trystin-Mekhi, äg. Karenmaa-Nurminen Jaana & Kares Juha & Karenmaa-Virtanen Tiina
FCI 10 - Vinthundar
Domare Blomqvist Zorica
1.skotsk hjorthundSassatown Hypnotized By The Moon, äg. Stockmari Nora
2.whippetSagramour There Is Only You, äg. Pelttari Janita & Aaltio Marina
3.afghanhundXenos Toxic, äg. Ylitalo Mikko & Ståhlberg Michaela
4.italiensk vinthundMoonpearl's Egiziana Giada, äg. Stenbacka Nina
v.2022.12.02(03)