Oulu INT 08.07.2023
FCI 1|FCI 2|FCI 3|FCI 4|FCI 5|FCI 6|FCI 7|FCI 8|FCI 9|FCI 10
Bästa i gruppen|BIS-resultat|Junior handling-resultat
Bästa i gruppen
FCI 1 - Vall-, boskaps- och herdehundar
Domare Zizevske Livija
1.shetland sheepdogSusadan Pax, äg. Ojala Tiina
2.berger des pyrénées à poil longLaniou Du Pic D'espade, äg. Jussila Johanna & Hurskainen Kati & Riihimäki Lea
3.border collieBordernova Pink Panther, äg. Rautapuro Jasmine & Kattainen Kirsi
4.långhårig collieSkabona Oriental Style, äg. Ukkola Teija
FCI 2 - Schnauzer och pinscher, molosser och bergshundar samt sennenhundar
Domare Heinilä Maija
1.schnauzer, peppar & saltNettl Greit Prime Rose Mihan's, äg. Kärkkäinen Raili & Kärkkäinen Riikka
2.boxerSat'elit Box Yasmine, äg. Björk Pernilla
3.newfoundlandshundFlying Tail's I'm A Dream Come True, äg. Taavettila Anna-Leena
4.leonbergerLempileijonan Merenneidon Laulu, äg. Nisula Anni
FCI 3 - Terrier
Domare Skeffington Martin
1.kerry blue terrierSlievemish Hopeful Choice, äg. Hallsten Tiina
2.bedlingtonterrierSlioorin Little Treasure, äg. Jäske Tuuli
3.borderterrierMånlandets Jewel Windforest Oversea, äg. Karlström Lotta
4.terrier brasileiroIloinen Häntä Gaga, äg. Sirpa Jokela & Panula Juuli
FCI 4 - Taxar
Domare Jakkel Tamas
1.tax, långhårig dvärgAavistuksen Funky Pepper, äg. Musikka Miia
2.tax, korthårig kaninGreat Bernina's Sayonara, äg. Suoniemi Anne-Mari
3.tax, strävhårigTiny Trotter's Io Sono Luduvico, äg. Malin Heidi
4.tax, korthårig dvärgEnergy Elegance Evlampia, äg. Pirinen Saana
FCI 5 - Spetsar och raser av urhundstyp
Domare Weijenborg-Weggemans Elly
1.siberian huskyMc Quinn's Can't Hold Us Down, äg. Takalo Marianne
2.american akitaInuline Hard As A Rock, äg. Kukkola Hanna & Kukkola Laura
3.tysk spets, pomeranianPipperoo What You See Is What You Get, äg. Lager Mirja
4.finsk lapphundPeikkovuoren Sotshi, äg. Penttinen Anita
FCI 6 - Drivande hundar samt sök- och spårhundar
Domare Poti Sakari
1.finsk stövareLehtikankaan Laku, äg. Hirvonen Antti & Hirvonen Tuomas
2.petit basset griffon vendéenAfter Me Genie In A Bottle, äg. Bergström Kristina & Salmela Mari
3.beagleTallpeak Shalala, äg. Pahtakari Eija
4.dalmatinerOlrif Zippo Feelzone, äg. Sundström Kira
FCI 7 - Stående fågelhundar
Domare Finne Leni
1.pointerSofietoppen's Áššu, äg. Strømeng Marita Anti, Norge
2.bretonFrixos De Saint Lone, äg. Kuusisto Päivi & Udd Marko
3.ungersk vizsla, korthårigPrimeiro Hunterboy, äg. Kähtävä Suvi & Kähtävä Henri
4.spinoneWanhanpirtin Estella, äg. Nikulainen Jaana
FCI 8 - Stötande hundar, apporterande hundar och vattenhundar
Domare Peixoto Tina
1.amerikansk cocker spanielLittle Life Feel The Touch, äg. Hämäläinen Milla & Heikkinen Outi
2.lagotto romagnoloKatajakonnun Swing When You Win, äg. Katariina Jokipaltio
3.golden retrieverMajik Chuffy Chuffnell, äg. Hadrian Weronika
4.nova scotia duck tolling retrieverLauvstuas Raja Tif N'tumble, äg. Vinje Monika, Norge
FCI 9 - Sällskapshundar
Domare Bekker Helle
1.bichon friséKeymaker's One More Crazy Trick, äg. Keinänen Elina & Kanerva Hanna
2.pudel, mellan, svart, brun och vitTime To Win S Tsvetochnoi Poljany, äg. Heikura Viivi
3.lhasa apsoChic Choix Cayenne Parti, äg. Vallin-Heino Helena & Heino Raine & Heino Karri
4.bichon havanaisVelvet Story Give Me A Kiss Of Fire, äg. Olofsson Helena, Sverige
FCI 10 - Vinthundar
Domare Nodalli Bruno
1.afghanhundMaalum Uzuri Half God Perseus, äg. Tarbajova Dominika, Tjeckien
2.whippetBelltown Limited Edition, äg. Luusua Tarja
3.skotsk hjorthundCisme's Mr Lothar, äg. Salonen Mari
4.irländsk varghundRiverwolf Brigitta Mcbridge, äg. Lehto-Nevala Riitta
v.2022.12.02(03)