Hausjärvi valputställning 26.05.2022
FCI 1|FCI 2|FCI 3|FCI 4|FCI 5|FCI 6|FCI 7|FCI 8|FCI 9|FCI 10
Bästa i gruppen|BIS-resultat
Bästa i gruppen
FCI 1 - Vall-, boskaps- och herdehundar
Domare Talvitie Marja
1.old english sheepdogCzarlinda's Ups I Did It Again, äg. Norima Niina
2.korthårig collieDiamondfox Challenger, äg. Neuvonen Hanna & Iivonen Päivi
3.miniature american shepherdSiimline's You Give Me Shivers, äg. Servin-Honkasalo Carita & Paju Kersti & Cerbule Inga
4.welsh corgi, pembrokeKaunokuonon Saturnus, äg. Hurme Kaisa & Silvan-Hurme Nina
FCI 2 - Schnauzer och pinscher, molosser och bergshundar samt sennenhundar
Domare Talvitie Marja
1.grand danois, guld och tigreradRiverside Tail's Gunnhild, äg. Leppälä Eila
2.st bernhardshund,långh.Axberna Yadore, äg. Taipalus Sari
3.dvärgpinscherExigor's Venus Amorina, äg. Leppälä Eila
4.leonbergerRâvânna-Ruby Lady Of Pelgrims Ring, äg. Nemlander Juulia
FCI 3 - Terrier
Domare Nieminen Kirsi
1.jack russell terrierNabila's Heaven's On Fire, äg. Yli-Alho Aletta & Hassinen Tiina
2.yorkshireterrierTiny Dewills Aurora Borealis, äg. Ruohonen Liina & Kaukonen Sanna
3.norfolk terrierKarloon Onwards The Autobahn, äg. Rajalampi Jenna
4.border terrierJunipermoor's Hamish Of Scotland, äg. Aalto Päivi
FCI 4 - Taxar
Domare Talvitie Marja
1.tax, kanintax långhårigMinidogland Yaff-Yaff, äg. Granlund Hanna
2.tax, strävhårigRoyal Pepper's Black Princess, äg. Hirvonen Sari & Lehtilä Ronya
3.tax, dvärgtax strävhårigJänishovin Holtitoon Ja Tyrniästi, äg. Kohtamäki Mira & Kohtamäki Kati & Laine Mikko
4.tax, dvärgtax långhårigLilla Farsbo's Kvicka King Kling, äg. Granlund Hanna
FCI 5 - Spetsar och raser av urhundstyp
Domare Talvitie Marja
1.basenjiGuiding Star Origami Way, äg. Kallonen Emma
2.akitaVuorenvarman Mestariteos, äg. Lepistö Jouko
3.shibaInaridou Ugetsu, äg. Latvanen Jenni
4.lapsk vallhundTuhkavuorten Huurteesta Hileen, äg. Hurme Kaisa
FCI 6 - Drivande hundar samt sök- och spårhundar
Domare Nieminen Kirsi
1.rhodesian ridgebackMilele Uwayo's His Story, äg. Siirtonen Sari
2.dalmatinerO'zone Yevgeny, äg. Vilkuna Outi
3.finsk stövareAjoketun Miisa, äg. Kohtamäki Jani & Kohtamäki Kati & Kohtamäki Mira
FCI 7 - Stående fågelhundar
Domare Talvitie Marja
1.korthårig vorstehRiekkohaun Mielikki, äg. Helminen Toni
2.röd irländsk setterMost Maroon's X-Treme Run, äg. Liikkanen Maiju
FCI 8 - Stötande hundar, apporterande hundar och vattenhundar
Domare Nieminen Kirsi
1.engelsk springer spanielKahdensiskon Missy Miss Pretty, äg. Isola Johanna Ja Katariina
2.cocker spanielFallaway's Endless Love, äg. Vilenius Hanna-Kaisa
3.flat-coated retrieverRockby Baby At Optimus Canis Moloseum, äg. Leppänen Susanna
4.labrador retrieverAlexsinas Lovely Prada, äg. Stockmakari Juulia
FCI 9 - Sällskapshundar
Domare Leino Jenna
1.tibetansk terrierFabulous Teddy's Victory Queen, äg. Savolainen Mika
2.cavalier king charles spanielPanda's Frosty The Snowman, äg. Määttänen Kirsti
3.bostonterrierCanmoy's Boston King Himself, äg. Tainio Sanna
4.kromfohrländerFlame Pet's Falling In Love, äg. Männistö Sanna
FCI 10 - Vinthundar
Domare Leino Jenna
1.whippetGaselle's All Dreams Came True, äg. Berg Virpi
2.salukiAziz Atifa, äg. Eloranta Tuula
v.2022.12.02(03)